in

Пјаниќ и Умтити го отфрлија предлогот на Барса да го напуштат клубот без обештетување!

Шпанските медиуми наведуваат дека се обидуваат да ги намалат трошоците на клубот на различни начини во Барселона, но дека тоа воопшто не е лесно.

Целта на Каталонците е да ги намалат платите на играчите за следната сезона, со продажба на некои играчи или да им дозволат да одат и да го ослободуваат буџетот, но тие имаат сериозни проблеми во тој поглед.

На „Камп Ноу“ успеаја да го раскинат договорот со 22-годишниот Матеус Фернандез, кој не играше ниту за првиот тим, но беше позајмен во Ва Valадолид. Сепак, Марка пишува дека некои посериозни играчи со посилни договори не се подготвени за договор.

Примери вклучуваат Французинот Самуел Умтити и репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Миралем Пјаниќ. Ова особено се однесува на искусниот 31-годишен Пјаниќ. Тој има одличен договор кој е на сила уште три години, до крајот на сезоната 2023/24. Умтити има уште две години договор и двајцата го одбија предлогот на управата на Барселона дека можат да го напуштат клубот без обештетување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote