in ,

Што?Што?

НАЈНОВО! Планетата Земја доби петти океан!

Планетата Земја наскоро ќе го добие петтиот океан благодарение на Националното географско друштво.

За прв пат по повеќе од сто години, Здружението објави дека ќе го признае Јужниот океан, површината на водата околу Антарктикот, како петти океан во светот, пренесуваат агенциите.

Постојат четири океани на Земјата – Големиот Пацифик, Атлантик, Индија и Арктикот (Арктикот), а ќе има и Јужен.

„Иако Националното географско друштво го обележа овој океан на мапите во минатото, тој официјално не го признаваше поради недостаток на поширок договор“, рече Алекс Тејт, географ на Националното географско друштво.

Јужниот океан е водно тело што се протега од брегот на Антарктикот до 60 степени јужна географска ширина. Содржи области со најбрзо затоплување на Земјата, како што е Антарктичкиот полуостров.

Морскиот мраз во Јужниот океан игра улога во одредувањето на циркулацијата на океаните и временските обрасци, а понатамошното затоплување може да ја „наруши глобалната клима“.

Меѓународната научна заедница сè уште не постигнала договор за името и границите на ова водно тело.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote