in

Една од најголемите МИСТЕРИИ! Инциднетот кај планинскиот премин ДИЈАТЛОВ!

Планинскиот премин Дијатлов се наоѓа на северниот дел од планините Урал во Русија. Овој премин е озогласен поради ноќта помеѓу 1ви и 2ри Фебруари, 1959 кога 9 планинари ги загубија своите животи, под необјасниви околности. Тимот на искусни планинари од институтот за планинари Урал, го поставил својот камп близу областа Дијатлов (именувана во чест на лидерот на тимот Игор Дијатлов).

За време на ноќта,  нешто ги натерало планинарите да го искинат шаторот и да побегнат од кампот, не доволно облечени за да се заштитат од ниските температури. Откако нивните тела биле откриени, совјетските власти започнале истрага во која пронашле дека шесторица од планинарите умреле од хипотермија, додека останатите тројца покажувале знаци на насилство.

Еден од нив имал скршен череп, другите двајца скршеници на рабрата и на едно од телата недостасувало јазик додека на друго ги немало двете очи. Истрагата не успеала да ја пронајде причината за смртта на планинарите и ден денеска таа останува мистерија.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote