in

Платил сметки за струја и вода за 114 сиромашни семејства!

Претприемачот од Флорида реши да потроши илјадници долари за да ги подмири долговите на дури 114 семејства.

Мајкл Есмонд издвои вкупно 7.615,40 УСД за да плати сметки чиј рок на плаќање е пробиен. Да не го стореше тоа, неговите сограѓани ќе останеа без струја и вода, пренесува американскиот портал „Хил“.

Resителите на Заливот бриз помогнати од Есмонд оваа недела ќе добијат Божиќни честитки во кои ќе напишат дека сметките им се платени и дека не треба да се грижат.

„Оваа година, сето ова е уште поважно за мене, бидејќи поради пандемијата, многу луѓе мораа да останат дома и ги загубија своите работни места“, изјави за Си-ен-ен Есмонд, кој е сопственик на базени во Gulf Breeze Pools и Spas.

Според него, ураганот Сали предизвика огромна штета и повреди многу луѓе.

„Сè уште имаме многу сини покриви во областа, тие се само покриени со шаторско платно“, истакна Есмонд.

Бизнисмен од Флорида започнал да плаќа сметки на сограѓани минатата година, кога на 36 семејства им дал околу 4600 долари за неплатени сметки.

Оваа година, иако сумите на многу сметки беа помалку од 100 долари, пандемијата направи многу повеќе семејства да не можат да ги плаќаат своите долгови.

„Многу ме погоди што ситуацијата е толку лоша што луѓето не можат да ги плаќаат сметките за основните работи во куќата, што е претежно помалку од 100 американски долари“, објасни претприемачот, истакнувајќи дека се чувствува малку виновен што неговиот бизнис не е загрозен и покрај пандемијата. и толку многу луѓе едвај врзуваат крај со крај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote