in

За љубителите на зеленчук – Плескавици од грашок и пченка

Плескавиците од зеленчук можат да бидат подеднакво вкусни како хамбургерите со месо.

Состојки:

  • 300 гр варен грашок
  • 100 гр варена пченка
  • 100 гр рендано тврдо сирење на барање (Parmigiano Reggiano, Grana Padano)
  • 100 гр презла
  • 1 кромид
  • 1 големо јајце
  • 2 лажици сецкан магдонос
  • сол, бибер, чили и други зачини по желба
  • 4 лажици масло за пржење

Подготовка:

Во блендер ставете грашок, пченка, четвртина кромид, магдонос и јајце. Исецкајте ги состојките за да добиете хомогена смеса.

Потоа ставете ја смесата во сад, па сол, бибер и зачинете со други зачини по ваш вкус.

Додадете рендано сирење и добро измешајте. Додадете презла во смесата додека мешате, додека не почувствувате дека смесата е компактна и можете да ја обликувате со рацете.

Навлажнете ги рацете малку со вода, а потоа обликувајте ги плескавиците.

Во длабока тава, загрејте го маслото, ставете хамбургери и пржете на секоја страна неколку минути.

Печените плескавици ставете ги на чинија обложена со кујнска хартија.

Послужете топло.

На здравје!!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote