in

По грешка се исклучил фрижидерот за вакцините! 1.800 Moderna вакцини уништени!

Најмалку 1.900 дози на вакцината “Moderna” пропаднаа во Соединетите Американски Држави, откако замрзнувачот во кој беа чувани по грешка беше исклучен.

Инцидентот се случил на 19 јануари во институтот Јамајка, најголемиот градски здравствен центар во Бостон, Масачусетс.

Експертот за јавен здравствен систем во Бостон, Кајл Тото, изјави дека замрзнувачот бил на безбедно место и по грешка бил исклучен за време на чистењето.

Тото потврди дека во замрзнувачот има 1.900 дози на вакцината на Moderna, кои станаа неупотребливи кога ќе се замрзне замрзнувачот.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Moderna вакцини се доставуваат замрзнати на 20 степени под нулата, а можат да бидат замрзнати на 40 степени под нулата до 30 дена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote