in

ПО КОРОНАТА, еве КОЛКУ време не смеете да имате С*КС!

Може да биде фатално …

Пациентите кои имале коронавирус не треба да водат љубов најмалку еден месец по закрепнувањето од инфекцијата, предупредуваат експертите!

Покрај тоа, самата врска не треба да биде жестока и не треба да трае подолго од десет минути, бидејќи во спротивно може значително да ја влоши постојаната состојба и да доведе до сериозни срцеви заболувања, па дури и до смрт.

Поради сето ова, експертите советуваат да користат помалку напорни пози.

Кардиохирург проф. Д-р Миjко Ристиќ објаснува дека COVID-19, во зависност од сериозноста на клиничката слика, остава разни последици во организмот, а една од најзагрозените групи се срцеви пациенти и луѓе со висок крвен притисок, така што предвремената активност и возбуда, како и други физички напори може само да ја влоши состојбата на пациентот.

  • Без оглед на степенот на оштетување на срцето и сериозноста на клиничката слика на короната, пациентот не треба да има сексуални односи најмалку четири недели по инфекцијата. Самата врска не треба да биде напорна и не треба да трае подолго од 10 минути. Со текот на времето, како што напредува закрепнувањето, враќањето кон сексуалната активност може исто така да го подобри здравјето на пациентот, но тој мора да биде трпелив. Значи, прво закрепнување, па потоа водење љубов- вели Ристиќ.

Според докторот, коронавирусот ги уништува во поголема или помала мера клетките на срцето, односно срцевиот мускул, што доведува до негово слабеење, а сето тоа предизвикува замор, недостаток на фитнес и слаба подвижност. За да може едно лице целосно да закрепне, мора да потрае од неколку недели до неколку месеци.

Така, враќањето во нормален живот, вклучително и водење љубов, зависи од општата клиничка слика и се мери со недели – објаснува Ристиќ и додава дека враќањето во нормален живот мора да биде под надзор на лекар. Врз основа на ултразвучен преглед кој ја покажува силата на срцевиот мускул, лекарот може да процени како пациентот треба да се однесува и што да лиши заради своето здравје.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote