in

По Мајк, и Ивандер се враќа: На 58-годишна возраст, тој ќе биде повторно во рингот!

Друга боксерска легенда ќе се врати во рингот на егзибициски дуел – поранешниот неприкосновен светски шампион во крузер и тешка категорија, Ивандер Холифилд, ќе се бори на 5 јуни против друг ветеран, 47-годишниот Кевин МекБрајд.

Борбата помеѓу Холифилд и МекБрајд ќе се одржи во рамките на настанот каде главниот натпревар ќе биде меѓу Теофим Лопез и Џорџ Камбозос, а боксерот од Бруклин ќе ги брани своите титули во лесна категорија. На претходниот натпревар во октомври 2020 година, Лопез славеше против Украинецот Василиј Ломаченко.

Многу се зборуваше за изложбениот дуел помеѓу Ивандер Холифилд и Мајк Тајсон, кој би имал хуманитарен карактер, но засега, таа борба не е организирана.

Ивандер „Вистинското нешто“ Холифилд е еден од најголемите боксери од крајот на 20 век, а официјално се пензионираше во 2011 година. Кариерата ја заврши со скоро 44 победи, 10 порази, две нерешени средби и еден поништен натпревар.

Противникот на Холифилд, Кевин МекБрајд има 47 години, а најпознат е по тоа што е последниот противник на Мајк Тајсон во професионалниот ринг. Тој ја запре „Железната мајка“ во шестото коло во 2005 година, по што Тајсон никогаш немаше професионален дуел.

МекБрајд последен пат играше на официјалниот натпревар во 2011 година, кога беше поразен од Полјакот Мариуш Вах. Тој имаше шест порази на последните седум меча во кариерата, па се прости од боксот со скоро 35 победи, 10 порази и 1 нерешено.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote