in ,

СлаткоСлатко

Помага при болка, замор и инфекција: Природен лек за целото тело

Ефтин и лесен за правење

 

Ако страдате од болка во мускулите и зглобовите, ви предлагаме да пробате едно од најдобрите решенија – домашен лосион од магнезиум, или масло од магнезиум, кое може да ги реши сите овие проблеми во еден потег!

Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело, неопходен за сите органи.
Дури 300 хемиски процеси во организмот бараат магнезиум, што значи дека мора да го земаме во доволни количини секој ден.

Еве некои од функциите што ги има магнезиумот во нашето тело:

Ги зајакнува коските
Ги регулира нивоата на енергија
Апсорбира витамин Д од сонцето
Забрзува заздравување на раните
Олеснува воспаление
Ја стимулира циркулацијата
Го намалува ризикот од дијабетес

Сепак, иако е многу важно, поради неправилна исхрана, многу луѓе не добиваат доволно магнезиум, што може да има сериозни последици.

Покрај храната, постои и друг начин да внесете магнезиум во вашето тело – преку кожата. Со овој метод, сигурно ќе го задоволите препорачаниот дневен внес (280-300 мг за жени, 270-400 мг за мажи), а за тоа ќе ви треба само дестилирана вода и магнезиум хлорид.

Директно внесување на разреден магнезиум хлорид во вода е формата што може најдобро да се користи. Може да се користи на два начина, орално или преку кожата. Вториот метод е поефикасен и има неколку предности. Можете да направите пијалок магнезиум хлорид, како и масло, во вашата кујна.
Тоа е минерал добиен со испарување на морската вода. Достапно е во гранули или снегулки од кои може да се направи раствор што се зема орално. Исто така се користи за подготовка на масло, кое се нанесува во кожата или се користи за бањи.

Изработка на магнезиумско масло

Состојки:

1 чаша прочистен магнезиум хлорид
2 чаши дестилирана вода
стаклена тегла и стаклено шише со спреј

Подготовка:

Провријте вода. Ставете магнезиум хлорид во стаклена тегла и прелијте ја со врела вода.
Добро измешајте така што целосно да се раствори. Оставете да се излади, а потоа истурете во стаклено шише со спреј.

Ова магнезиумско масло може да го чувате на собна температура до 6 месеци.

Иако навистина не е вистинско масло, туку минерална течност, се нарекува масло затоа што кожата по нанесувањето останува малку мрсна.

Користење

Забелешка: ако само што започнувате да го користите ова масло, може да почувствувате пецкање и пецкање на кожата. Ова не треба да ве загрижува, бидејќи по неколку апликации, кожата ќе се навикне.

Можете да користите магнезиум хлорид дневно, понекогаш неколку пати на ден. Најдобро е да се нанесува на болни места, стомак, пазуви, стапала. Потребно е добро да се трие за да се апсорбира (после тоа, може да се појават мали кристали на кожата, кои можете да ги избришете со сува крпа). Најчесто се користи навечер за масажа на целото тело, по што можете да ја оставите на кожата до утринскиот туш.

Првично, чувство на печење може да се појави на кожата, бидејќи ја стимулира циркулацијата, ги надополнува резервите на магнезиум. Следниот ден, кожата станува кадифена, мускулите се покомпактни и се зголемува подвижноста на зглобовите.

Погоден е и за употреба кај деца. Не мора да се разредува кога се нанесува на кожата. Со текот на времето, како што се навикнува вашата кожа, можете да ја зголемите дозата.

Консултирајте се со лекар пред употреба.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote