in

Каква награда точно доби победникот на Евровизија?

Колку пари доби победникот на Евровизија? – е прашање што вчера повторно стана актуелно. Одговорот е – ништо.

Милиони фанови го следеа финалето на Евровизија во саботата, во кое Италија победи по 31 година. Бендот Манескин, предводен од пејачот Демијан Дејвид, стана светска атракција преку ноќ, а фотографиите на кои позираат со стаклен трофеј и пијат шампањ ги преплавија медиумите.

Паралелно со дискусијата за тоа дали пејачот шмрка кокаин во директен пренос и loveубовниот статус на Дамијан, некои прашаа со колку пари популарните Италијанци ќе го остават ова шоу. Има смисла, знаеме колку се вложува во тој спектакл секоја година, па која е наградата тогаш?

Нема парична награда на Евровизија.

Според официјалната веб-страница на Евровизија, победникот носи дома стаклен трофеј, а авторите на песната добиваат помали реплики. Трофејот беше специјално дизајниран за овој настан во форма на микрофон од педесеттите години.

Покрај тоа, земјата од која доаѓа победникот ја добива честа да го организира следниот Евросонг. И тоа е тоа.

Британското метро пишува дека идејата за Евровизија е победникот да заработи пари со славата што ја стекна на тоа натпреварување. Пример за добро исплатена победа на Евровизија се Абе и Селин Дион.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote