in ,

ТаженТажен

Почина Дејвид Ворнер, најпознатиот холивудски негативец

Актерот Дејвид Ворнер, познат по улогата на негативецот во филмот „Титаник“, почина на 80-годишна возраст.

 

Актерот кој го играше Спајсер Лавџој во блокбастерот Титаник, а беше познат и по улогите во филмовите, веќе година и пол се бори со ракот, ја потврди тажната вест неговото семејство.

„Тој многу ќе ни недостига на нас, семејството и пријателите и ќе остане запаметен како човек со големо срце, дарежлив и сочувствителен партнер и татко, чие наследство, неговата исклучителна работа, ги допре животите на многумина низ годините. Нашите срца се скршени“, се вели во соопштението.изјава од семејството.

Дејвид Ворнер се школувал на Кралската академија за драмска уметност, кариерата на актерот на малите екрани започна во 1962 година со улогите во филмовите „Се приклучивме на морнарицата“ и „Појадокот на кралот“.

Неговата кариера доби голем поттик во 1966 година кога ја доби главната улога во Morgan: A Case For The Cure, покрај Ванеса Редгрејв.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote