in

Почина поранешниот голман на репрезентацијата на Франција

Поранешниот голман на Франција и голмански тренер Бруно Мартини пошина на 58 годишна возраст поради срцев удар. Мартини одигра 31 натпревар за Триколорите, најбитно во 1992 кога играше против Англија, Шведска и Данска во групната фаза.

Тој беше голмански тренер на Францускиот национален тим од 1999 до 2010. Во неговата тренерска кариера Франција го освои Европското Првенство во 2000 и беа второпласирани на Светското во 2006. Тој забележа 139 настапи за клубот Ожер и 113 за Монпеље.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote