in

Англискиот фудбал во црно! Почина легендарниот Крис Чилтон!

Крис Чилтон, легендарниот фудбалер на пониските англиски лиги и најдобар стрелец во историјата на Хaл, почина на 78-годишна возраст.

Чилтон, роден во 1943 година во Спрутли во близина на Кингстон Хол, ја започна својата кариера во тимот на Билтон кој играше во Црковната лига. На помалку од 17 години го привлече вниманието на луѓето од Хол, па во 1960 година стана еден од „тигрите“.

Наскоро стана стандарден член на тимот и ја врати довербата на совршен начин – во текот на 11 години кога го носеше дресот на овој тим, излезе на теренот 415 пати и ја затресе мрежата на противникот 222 пати.

Одличните игри го привлекоа вниманието на голем број клубови, вклучувајќи ги Тотенхем и Лидс, но тој остана верен на Хол, кој замина само во 1971 година, засилувајќи го Ковентри. Иако започна добро, повредата на грбот го спречи да се бори за сериозна улога, па по 27 натпревари и три гола го напушти Ковентри, замина во Тринити Бридлингтон, а од Тринити во 1974 година се упати кон Јужна Африка, каде играше за Хајлендс Парк до 1978 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote