in

ТаженТажен

Почина Бо, кучето на Барак Обама и поранешна ѕвезда во Белата куќа!

Бо, кучето на Барак Обама, кој беше ѕвезда на Белата куќа, почина од рак, изјави поранешниот американски претседател.

Обама им вети на своите ќерки Малија и Саша дека ќе добие куче по победата на претседателските избори во 2008 година и така Бо влезе во Белата куќа.

„Денес (сабота), нашата мајка изгуби вистински пријател и лојален придружник“, рече Обама на Твитер и објави фотографии од кучето со децата.

Бо беше подарок од сенаторот Едвард Кенеди на семејството Обама.

Кучето редовно се појавуваше на настаните во Белата куќа. Бо се сретна со папата, ги посети децата во болницата и полета со претседателскиот авион.

„Многу ќе ни недостасува Бо“, напиша поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, на Twitter.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote