in

Почина легендарниот НБА играч и тренер Вестфал!

Вестфал на кого минатата година му беше дијагностициран рак на мозокот почина на 70-годишна возраст.

Пол Вестфал во НБА лигата дојде во 1972 година кога како 10. пик на драфтот беше избран од Бостон селтикс.

Кариерата ја заврши 1984 година во дресот на Феникс санс, а во меѓувреме играше и за Сиетл суперсоникс и Њујорк никс.
Единствената титула ја освои 1974 година со Феникс кој во негова чест го повлече дресот со број 44.

Вестфал има пет настапи на Ол-стар натпреварите, а три пати беше избран во најдобрата петорка во НБА лигата, а еднаш во втората.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote