in

Почина легендарниот Макс Мозли!

Поранешниот претседател на Меѓународната автомобилска федерација (FIA), Макс Мозли почина на 81-годишна возраст, пренесува BBC.

Информацијата ја потврди поранешниот сопственик на Формула 1, Берни Еклстоун.

Мозли веќе долго време е прв човек на FIA и една од најголемите фигури во историјата на Формула 1.

„Тоа е како да изгубиме семејство, како да изгубиме брат, Макс и јас“, рече Еклстоун.

„Тој направи многу добри работи не само за мотоспортот, туку и за автомобилската индустрија. Тој беше многу добар во осигурувањето дека луѓето произведоа автомобили што беа безбедни“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote