in

Актерката која беше модел за Снежана на Дизни почина на 101-годишна возраст!

Marge Champion, американска актерка, кореограф и танчерка, која служеше како модел за анимираниот лик Снежана во првиот анимиран филм во светот, „Снежана и седумте џуџиња“ на Дизни, почина на 101 година.

Актерката беше добро позната по тоа што во педесеттите години од минатиот век, заедно со нејзиниот сопруг и партнер за танцување Gower Champion, глумеше во бројни мјузикли на MGM, пишува Би-Би-Си. Шампионот почина во средата во Лос Анџелес, потврди инструкторот за танц Pierre Dulaine за Холивуд репортер.

Родена е во 1919 година во Холивуд како Марџори Селесте Белчер. Нејзиниот татко Ернест Белчер бил учител по танц и балет и бил пријател на Волт Дизни.

EVERYTHING I HAVE IS YOURS, Marge Champion, 1952

Кога тимот за анимација на Дизни работеше на „Снежана и седумте џуџиња“, Марџ (14) беше избрана меѓу 200 кандидати, па таа им служеше како модел за анимиран лик. Имено, пред работата на анимацијата, беше важно да се проучат движењата на девојчето на звучната сцена, со цел анимираниот лик да се движи што е можно пореално.

Две години Марџ работеше со Дизни еднаш или двапати месечно, за што доби хонорар од 10 долари.

„Бидејќи никој од машките членови на тимот за анимација не знаеше како фустанот ќе трепери за време на движењето на една млада девојка, јас им служев како модел“, рече таа во едно интервју во 1998 година.

Првиот долгометражен анимиран филм на Дизни беше премиерно прикажан во киносалите во 1937 година и веднаш постигна голем успех. Марџ Шампион служеше и како модел за вила во анимираниот филм „Пинокио“ и како модел за движењата на ликот Зумбул Хипо во третиот долгометражен анимиран филм од студиото Дизни „Фантазија“.

Во 1975 година, таа ја освои наградата Еми за кореографија на ТВ-филмот „Кралицата на салата за прашина“.

Говер и Марџ Шампион се венчаа во 1947 година, но се разведоа во 1973 година. Говер почина во 1980 година на 61 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote