in

ТаженТажен

Почина највисокиот човек во Америка

Највисокиот човек во САД, висок 2,35 метри, почина од срцева аномалија на 38 -годишна возраст во американската сојузна држава Минесота, објави неговата мајка на Фејсбук.

Игор Вовковински, Американец со украинско потекло, живеел во знакот на болеста, бидејќи неговиот тумор предизвикал лачење на прекумерен хормон за раст. Тој почина во петокот.

Како резултат на тоа, како дете, семејството се преселило во Рочестер, град во северниот дел на САД познат по својата развиена здравствена заштита.

 

„Малиот“ Игор, кој веќе бил превисок за својата возраст, продолжил да расте и покрај постојаните третмани и достигна рекордна висина за САД, што беше потврдено во Гинисовата книга на рекорди кога имаше 27 години.

Според Гинисовата книга на рекорди, највисокиот човек на светот е Турчинот Султан Кесен (2,51 метри).

Но, највисокиот човек во модерната историја е Американецот Роберт Вадлоу, кој достигнал висина од 2,72 метри.

Исто така, страдал од абнормално висока секреција на хормонот за раст. Починал во 1940 година на само 22 години.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote