in

ТаженТажен

Почина највисокиот коњ во светот!

Највисокиот коњ на светот умре во Висконсин, САД.

Big Jake наполни 20 години, тој беше од белгиска раса и живееше на фармата Смоки Хулоу во Понет.

Big Jake тежеше скоро 2,1 метар и тежеше 1,136 килограми. Гинисовата книга на рекорди го потврди во 2010 година како највисокиот жив коњ во светот.

Неговиот сопственик, Џери Гилберт, за ВМТВ изјави дека Big Jake е „суперѕвезда“ и „навистина прекрасно животно“.

Тој рече дека Big Jake, кога го мерија во Небраска, тежеше дури 109 килограми, 45 килограми повеќе од типичното ждребе од белгиската раса.

Според „Гинисовата книга на рекорди“, највисокиот и најтешкиот документиран коњ бил „Шире“, наречен „Сампсон“, а подоцна и „Мамут“, одгледан во Бедфордшир, Велика Британија. Тој коњ, одгледан во 1846 година, како возрасен бил висок 2,19 метри и тежел 1,524 килограми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote