in

Почина принцот Филип, сопруг на англиската кралица Елизабета!

WINDSOR, ENGLAND - JULY 22: Prince Philip, Duke of Edinburgh during the transfer of the Colonel-in-Chief of The Rifles at Windsor Castle on July 22, 2020 in Windsor, England. The Duke of Edinburgh has been Colonel-in-Chief of The Rifles since its formation in 2007. HRH served as Colonel-in-Chief of successive Regiments which now make up The Rifles since 1953. The Duchess of Cornwall was appointed Royal Colonel of 4th Battalion The Rifles in 2007. (Photo by Samir Hussein/ Samir Hussein/WireImage )

Принцот Филип, војводата од Единбург почина денес во замокот Виндзор во Англија, објави кралското семејство.

„Со голема тага, нејзиното височество објави смрт на нејзиниот сакан сопруг“, објавено е на Twitter профилот на англиското кралско семејство.

Се додава дека принцот Филип почина мирно рано наутро во замокот Виндзор.

На познатите институции, знамињата беа спуштени на половина копје. Најавен е период на жалост, пишува британски Гардијан.

Војводата од Единбург имал 99 години и бил сопруг на кралицата Елизабета 73 години.

Неговото здравје долго време беше нарушено, а во 2017 година, тој објави дека нема да извршува кралски должности.

Следната година имал операција на колк, а во 2019 година бил во опсервација во болницата Кинг Едвард VII во Лондон четири дена поради здравствени проблеми.

Истата година тој учествувал во сообраќајна несреќа во која биле повредени две жени и завршила во болница. Војводата од Единбург доброволно ја врати возачката дозвола, а обвинителството одлучи да не започне постапка.

Од повлекувањето од јавниот живот, тој ретко се гледа во јавноста. Поголемиот дел од времето го поминал на кралскиот имот во Сандрингем, Норфолк, но по избувнувањето на епидемијата на коронавирус, се преселил во замокот Виндзор заедно со кралицата Елизабета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote