in ,

ТаженТажен

Почина Џејмс Мајкл Тајлер, кој го глумеше Гантер во „Пријатели“.

(Си-Ен-Ен)  Џејмс Мајкл Тајлер, најпознат како менаџер на кафуле Гинтер во хит шоуто „Пријатели“, почина мирно во својот дом во неделата, според неговиот претставник Тони Бенсон. Тој имаше 59 години.

„Светот го знаеше како Гунтер (седмиот „Пријател“), од хит серијата „Пријатели“, но најблиските на Мајкл го познаваа како актер, музичар, застапник за борба против ракот и љубен сопруг“, се вели во изјавата на Бенсон.
Тајлер почина во својата куќа во Лос Анџелес во неделата по битка со рак на простата, кој првпат беше дијагностициран во 2018 година, според Бенсон.
“Мајкл сакаше музика во живо, навиваше за неговите Clemson Tigers и често се наоѓаше во забавни и непланирани авантури.

Актерот беше најпознат по тоа што го глумеше Гунтер, менаџерот на кафулето Централ Перк и обожавател на Рејчел во култната ТВ-шоу од 90-тите цели 10 сезони, но тој беше во многу други наслови, вклучувајќи ги „Scrubs“, „Modern Music“ и „ Сабрина, тинејџерската вештерка“.
Ко-креаторите на „Пријатели“ Марта Кауфман и Дејвид Крејн во изјава за Си-Ен-Ен изјавија дека Тајлер е „вистински љубезен, сладок човек“.

„Кога започна како статист на „Пријатели“, неговиот уникатен дух ни го привлече вниманието и знаевме дека мораме да го направиме лик“, се вели во соопштението. „Тој ја направи невозвратената љубов на Гинтер неверојатно поврзана. Нашето срце е со неговата сопруга Џенифер Карно“.
Тајлер првпат откри дека се борел со рак на простата во фаза 4 во јуни, кога зборуваше за NBC’s Today Show и рече дека лекарите го откриле неговиот рак за време на рутинска физичка активност кога имал 56 години.
Ракот се проширил на неговите коски, рече тој, поради што не може да оди. Тој беше лекуван со хормонска терапија.
Ракот на простата е еден од најчестите видови на рак и втора најголема причина за смрт од рак кај мажите во Соединетите држави, според Клиниката Мајо. Додека некои видови на рак на простата растат бавно и можеби ќе треба минимален, па дури и без третман, други се агресивни и може брзо да се шират.
„Телевизијата Ворнер Брос жали за загубата на Џејмс Мајкл Тајлер, сакан актер и составен дел од нашето семејство ПРИЈАТЕЛИ“, твитна Твитер профилот на „Пријатели“. „Нашите мисли се со неговото семејство, пријателите, колегите и обожавателите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote