in

Почина Том Мур, воен ветеран и херој во борбата против короната!

Британскиот воен ветеран Том Мур, кој стана херој на многу Британци затоа што собра пари за медицински персонал за време на првиот карантин, почина вчера на 101-годишна возраст.

„Со голема тага објавуваме дека почина нашиот драг татко,„ капетанот Том Мур “, ветеран од Втората светска војна“, рекоа неговите ќерки, додавајќи дека е позитивен на вирусот корона.

Во април минатата година, пред неговиот 100-ти роденден, Мур започна со обид да прошета 100 должини од својата градина за да собере пари за медицинскиот персонал кој се бори против коронавирусот и собра неочекувани 33 милиони фунти.

Воениот ветеран првично сакаше да собере 1.000 фунти за здруженија за поддршка на Националната здравствена служба (НХС), доброволци кои им помагаат и на пациентите. Сепак, неговиот потфат ја трогна британската јавност, така што плаќањата пораснаа и надминаа 33 милиони фунти, или 37 милиони евра.

Британскиот премиер Борис Џонсон му оддаде почит на Мур, изјавувајќи дека тој не е само извор на инспирација во земјата, туку и „светилник на надежта“ за целиот свет. Знамето на зградата на британската влада беше спуштено на половина копје.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote