in

15 кита умрени на крајбрежјето, активисти, граѓани и владини службеници се обидуваат да спасат останатите! [ВИДЕО]

Десетина китови починаа, а многу други се заглавени на песочна плоча пред јужниот остров на Нов Зеланд, и покрај напорите да ги вратат во морето, соопштија властите во вторникот.

Откако во понеделникот масовно се насукаа, китовите се заглавуваа за време на пристигнувањето на плимата во текот на ноќта, за во вторникот наутро повторно да се најдат на друга плажа. Околу 28 китови се живи, додека за 15 се знае дека починале.

Некои од насуканите китови започнаа да пливаат понатаму, додека други остануваат покрај брегот, изјави портпаролот на канцеларијата за заштита на природата во Нов Зеланд.

“Во овој момент, не е јасно дали китовите што се наоѓаат пред гребенот можат да започнат повторно со доаѓањето на плимата или да пливаат далеку. Willе го знаеме тоа за еден час”, рече тој.

Спасувачите кои се обидоа да помогнат влегоа во вода во обид да ги охрабрат китовите да пливаат далеку. Околу 50 лица, вклучително и волонтери од еколошка организација специјализирана за спасување морски цицачи, истражувачи, владини претставници и граѓани, се обидуваат на лице место да им помогнат на китовите да се движат.

Минатата година скоро 100 китови и делфини умреа за време на масовно заглавување на 800 километри од источниот брег на Нов Зеланд.

Масовните заглавувања се вообичаени во Нов Зеланд во поновата историја, а причината поради која се случи тоа ги збунува морските биолози со години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote