in

Историска пресвртница во Саудиска Арабија! Почна продажбата на новогодишни украси и новогодишни елки!

Божиќните дрвја и новогодишните украси се продаваат во продавница во Ријад, а тоа се смета за знак на развој во ултраконзервативната Саудиска Арабија, која сè уште забранува каква било религиозна практика на немуслимани.

Орнаментите, кои многу ретко се продаваат на јавноста, се појавија во главниот град на Саудиска Арабија, каде што некои ограничувања постепено се намалија откако престолонаследникот Мохамед бин Салман вети дека ќе промовира „отворен и умерен ислам“.

До пред само три години беше скоро невозможно отворено да се продаваат новогодишни украси со носии на Дедо Мраз во Саудиска Арабија.

Сепак, властите ги намалија овластувањата на верскиот естаблишмент, кој е строго посветен на почитување на исламската традиција.

Со децении, продажбата на Божиќни подароци беше претежно „под шалтер“, а христијаните во Филипини, Либан и други земји го славеа Божиќ зад затворени врати или во енклави на емигранти.

Но, во новата ера, сопственик на продавница во Ријад, по име Омар, рече дека продавал и костуми за Ноќта на вештерките, празник што саудиските конзервативци го сметаат за американска традиција што отстапува од исламот.

Саудиска Арабија, која долго време беше обвинувана за ултраконзервативна вахабитска сунитска доктрина, полека се отвора кон другите религии. Луѓето поврзани со Ватикан и јудаизмот почнаа да доаѓаат во таа земја.

Сепак, храмовите и црквите сè уште се забранети, а земјата е на американската црна листа на држави кои не ги почитуваат верските слободи. Саудиска Арабија е исто така мета на критики од меѓународната заедница за кршење на човековите права.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote