in

УбавоУбаво

Ослободете се од подочњаците со помош на природни лекови!

Темни кругови може да се појават поради предвремено стареење на кожата, поради алергии, несоница, но и недостаток на витамини и минерали. Сепак, постојат природни лекови за темни кругови кои можат да ги ублажат.

Кожата под очите е најделикатна и најтенка, па затоа најпрво на неа се појавуваат знаци на замор. Иако најдобриот лек против темните кругови е доволно сон, природните лекови исто така можат да помогнат.

Миењето со ладна вода е прва помош, а за подобро решение, ставете две оладени кесички чај на очите и држете ги дваесет минути. Зелените и црните чаеви се идеални за ова бидејќи содржат теин, што го намалува отокот, а билните чаеви како камилицата содржат супстанции кои ги смируваат воспаленијата и црвенилото.

Јаболкото е исто така одлично решение за потечени очи. Изладете го во фрижидер и ставете ги парчињата над очите да стојат десет минути. Танинот од јаболка има антиинфламаторни својства и помага во намалување на отокот.

Истото важи и за краставицата. Чувајте парчиња ладна краставица на затворени очи најмалку десет минути.

Белците служат и како природен дотерување. Се користи како маска за затегнување на кожата бидејќи спречува формирање на брчки. Во сад измешајте неколку белки од јајце да се зацврстат, нанесете ја смесата под очите со четка, оставете неколку минути и исплакнете со вода. Кожата сигурно ќе свети. И, ако често се појавуваат темни кругови, земете бадемово масло и нежно ставајте го околу очите секое утро и навечер, пишува 24 часа.

Темните темни кругови не само што се естетски проблем, туку можат да бидат и здравствен проблем, во тој случај потребно е да се контактира лекар.

Најчести причини за појава на темни кругови може да бидат предвремено стареење на кожата, алергии, наследни фактори, недостаток на сон, недостаток на одредени витамини и минерали (пр. Железо, витамин Б12, витамин К и антиоксиданти како витамини А, Ц и Е), пушење , дехидратација или прекумерно задржување на течности кај одредени болести. За лице без темни кругови, потребно е да се јаде балансирана и квалитетна диета.

Водата е многу важен сегмент во борбата против темните кругови, бидејќи учествува во процесот на детоксикација на организмот. Денес, повеќето луѓе ја забораваат важноста на водата и ја пијат во мали количини. Треба да пиете два до три литри чиста вода на ден. Спиењето е потребно, најмалку осум часа на ден, и најдобро е да легнете да легнете од 22 до 23 часот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote