in

Погачи со јаболка

Меки, прекрасно мирисаат и лесни за подготовка

Налик стари колачи, без шлаг и модерни додатоци, овие колачи ќе ве вратат во детството!

Состојки:

  • 250 грама јаболка
  • Две јајца
  • 550 грама брашно
  • свеж квасец
  • 3 лажици шеќер
  • ¼ лажички сол
  • Две лажици масло
  • За премачкување:
  • Две јајца
  • 30 грама павлака

Подготовка:

Прво, измијте ги јаболката, исечете ги на парчиња, потоа на коцки, а потоа ставете ги во блендер, додадете јајца, шеќер и масло и измешајте сè.
Потоа измешајте ја добиената мешавина со брашно.

Растворете го квасецот во вода и измешајте, оставете го да „надојде“ десетина минути, а потоа додадете го брашното. Потоа измешајте и замесете мазно тесто, па оставете го да стаса околу 40 минути.

Месете го тестото лесно на набрашнета површина, а потоа поделете го на 12 помали топчиња, кои ќе ги ставите во плех за печење и ќе ги оставите уште 20 минути да нараснат.

Во сад измешајте две изматени јајца и павлака, па премачкајте ги колачите и печете околу 25 минути на 180 степени.

Одозгора наросете шеќер во прав по желба и послужете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote