in

Кралицата Елизабета „пресуди“ за облеката на погребот на принцот Филип!

Кралицата Елизабета пресуди во спорот околу облеката на машките членови на кралското семејство на погребот на нејзиниот сопруг принцот Филип, објавија британските медиуми во четвртокот.

Принцот Филип почина минатата недела на 99-годишна возраст, а неговиот погреб ќе биде во замокот Виндзор во сабота.

Традиционално, во такви прилики, членовите на кралското семејство се во воени униформи кои одразуваат почесни воени титули, но проблемот се појави околу воените униформи на принцовите Хари и Ендру.

Хари (36), кој ги напушти кралските должности и ги загуби сите воени титули откако се пресели во Соединетите држави со сопругата Меган и синот Арчи, според британските медиуми, сакал да се раздели со својот дедо во униформата што ја носел за неговата венчавка.

Ендру (61), кој се повлече од службените кралски должности по скандалот поврзан со американскиот богаташ Џефри Епштајн, обвинет за изневерување девојчиња, според медиумите, сакал да биде во униформа на неговиот адмирал на погребот на неговиот татко.

Приказната беше дополнително комплицирана од фактот дека двајцата принцови беа единствените кои беа на активна воена служба, Хари во Авганистан и Ендру во 1982 година во конфликтот на Фокландските острови.

Бакингемската палата одби да коментира, но Дејли Меил објави дека кралицата одлучила сите машки членови да бидат во темни костуми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote