in

Похован кашкавал со сос

Многу едноставно и вкусно.

Состојки:

  • 500 гр сирење
  • 3 чешниња лук
  • 1 лажица ситно сецкан магдонос
  • 2 лажици павлака
  • 1 лажица мајонез
  • презла
  • 3 јајца
  • брашно

Подготовка:

Ситно исецкајте го лукот и магдоносот.

Во сад измешајте павлака, мајонез, лук и магдонос за да добиете хомогена смеса.

Додадете сол по вкус.

Исечете го сирењето на кришки.

Потоа, секој од нив прво превртете го во брашно, потоа во изматени јајца и на крај во презла.

Пржете на добро загреано масло, додека не зарумени од двете страни.

Послужете го прженото сирење со сосот.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote