in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Поховано пилешко, повкусно од KFC: Подгответе батаци, бело месо и крилца како во ресторан

Според овој рецепт, можете да похувате батаци, бело месо, како и крилца.

Состојки за пржење 1,5 кг пилешко:

 • 360 гр меко брашно
  100 гр скроб / густин
  1 лажица сол + 1 лажица масло
  1 лажица шеќер
  1 лажичка лук (рендан)
  1 лажица црвена, мелена пиперка
  1 лажичка црн пипер
  1 лажица магданос
  1 лажичка сушен босилек
  1/2 лажичка куркума
  1/4 лажиче кари
  1/4 лажиче ѓумбир во прав
  3 јајца
  300 мл вода

Подготовка:

Измијте го пилешкото, па ставете го во поголема чинија. Наросете со лажица сол и шеќер, а потоа истурете вода да стои. Оставете еден час.

Измешајте брашно и сите зачини. Поделете се на два дела. Еден дел останува како што е. Во другиот дел, додадете јајца и вода и измешајте сè добро.

Потребна ви е подлабока, но помало тенџере. Истурете повеќе од половина литар масло и оставете го да се загрее.

Извадете го пилешкото и исушете го.

Потопете парче пилешко прво во течниот дел, малку протресете, па превртете го во мешавина од брашно и зачини, повторно истресете го вишокот.

Ставете да се пржи на малку поголема топлина од средната. Пржете околу 13-14 минути. Исцедете на крпа.

Послужете со гарнир по желба.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote