in , ,

Што?Што?

Кое вино е покалорично, црвено или бело вино?

Сите љубители на вино знаат дека е тешко да се замисли зимата без чаша греено вино.

Сепак, треба да се земе предвид дека грееното вино е покалорично од обичното вино. Споредувајќи го класичното вино што не е сварено, разликата помеѓу белото и црвеното вино е мала. И покрај тоа што на белото и црвеното вино се додава иста количина шеќер, односите се сепак исти.

Ова покажува дека погрешивме дека нешто е потранспарентно, во случајов бело вино и помалку калорично. Сега се покажа дека оваа мала разлика во калориите всушност е во прилог на белото вино, тоа е малку повеќе калорично.

Покрај тоа, уживањето во виното е добро за душата, но исто така е добро и за организмот, бидејќи виното е познато како антиоксиданс. Содржи ресвератроли, состојки што се добри за срцето, а исто така можат да помогнат во намалување на нивото на стрес. Но, умереноста е многу важна тука.

Исто така, ако имате диета, треба да имате предвид дека виното го зголемува вашиот апетит до одреден степен, како и секој друг алкохол, поради што може да јадете повеќе отколку што би јаделе кога избегнувате алкохол.

И само да го повторам златното правило – чаша вино на ден за жените е идеална. Значи, какво вино и да пиете, тоа треба да го правите одговорно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote