in

Околу 30 поларни мечки се приближија до едно руско село! [ФОТО]

Околу 30 поларни мечки се приближија до селото Рјиркајпиј во рускиот автономен округ Чукотка, објави рускиот огранок на Светскиот фонд за диви животни.

Во соопштението се наведува дека неколку десетици поларни мечки се приближиле до селото на западниот брег на автономниот округ Чукотка.

„Бригадата за патроли на рускиот оддел за мечки WWF ја контролира ситуацијата и не дозволува предатори да влезат во селото“, се вели во соопштението.

WWF нагласи дека патролата броела околу 30 мечки и дека животните се мирни.

“Овие се единствените што можат да се видат со двоглед. Веројатно ги има повеќе”, забележа прес-службата на рускиот оддел на WWF.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote