in

Заборавете на радарите, пристигнуваат полициски дронови! [ВИДЕО]

Возачите веќе се навикнати на полициските патроли лоцирани покрај зафатените патишта и радарите за брзина, но полската полиција доби засилување што доаѓаше од небото.

Полицијата и несовесните возачи отсекогаш играле мачка и глушец, а технологијата има зголемено влијание во тој лов. Камерите за брзина станаа клучен фактор за спречување на брзото возење, а сега им се придружи и дрон, пишува Индекс.

Веќе се користи од полициски патроли во Полска и се покажа како многу ефикасен. По маскирани камери, пресретнувачи без ознаки, па дури и хеликоптери, на ред беа беспилотните летала.

Во овој конкретен случај, дронот се користи за откривање на возачи кои престигнуваат преку двојна цврста линија. Откако дронот ги фаќа во акција, полициска патрола влегува за да го запре возилото.

Работните беспилотни летала стануваат сè почести помагачи во различни работни места, од надгледувани до инфраструктурни проекти, како што е поставување електрична енергија помеѓу далноводи.

За жал, за сите арогантни возачи, дроновите стануваат се почести и во полициската работа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote