in

Полициските кучиња од Вирџинија одат во присилна пензија поради легализацијата на марихуаната!

Полициските кучиња од Вирџинија кои бараа марихуана, мораат да се пензионираат предвреме, бидејќи таа федерална држава САД се подготвува да ја легализира марихуаната за „рекреација за возрасни“ на 1 јули.

Во другите американски држави тоа веќе се случи, па Вирџинија престана да користи кучиња кои откриваат марихуана уште пред нејзините заменици да гласаат за легализација минатиот месец. Специјален закон кој стапи на сила во март забранува полицијата да запре или да пребарува некого само поради мирисот на марихуана.

Централната полиција во Вирџинија пензионира 13 обучени кучиња, додека многу помали полициски оддели и канцеларии на шерифите испраќаат едно или две кучиња на пензија.

Повеќето станици се во процес на купување и обука на нови кучиња да откриваат само нелегални видови дрога: кокаин, хероин и метамфетамин. Но, некои полициски оддели немаат по 15.000 УСД за да купат и обучат ново куче, па тие целосно ги укинуваат „единиците за кучиња“.

Дилерите на дрога најдоа начин да избегнат суд

Меѓутоа, бидејќи кучињата обучени за неколку видови на лекови ги предупредуваат сите на ист начин, невозможно е да се каже дали тие укажуваат на присуство на сега дозволена марихуана или на некоја недозволена дрога. Кучињата исто така не можат да разликуваат мала, легална количина марихуана „за рекреација“ од поголема, сè уште нелегална количина, наменета за трговија.

За полицијата, ова значи дека тие повеќе не можат да се потпрат на кучиња, особено затоа што шверцерите на дрога неодамна најдоа начин да избегнат одење на суд: кога полициско куче ќе сигнализира дека некаде пронашле дрога, цигара марихуана обично гори и полицијата не може да стори ништо.бидејќи марихуаната сега е легална, а потрагата е прекината бидејќи досега доверливите полициски докази – носот на кучето се доведени во прашање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote