in

Полициски службеник интервенирал поради кражба во продавница! На крајот им купил храна на осомничените!

Еден американски полицаец кој бил повикан да го уапси семејството осомничено дека крадело од продавницата, наместо тоа им купил храна за да можат да имаат пристојна божиќна вечера.

Според полициското соопштение, Мет Лима бил поканет во продавница за храна во Сомерсет, Масачусетс, минатиот месец.

Беше објавено дека двете жени не ги скенирале сите намирници. Кога биле испрашувани, семејството изјавило дека се наоѓа во тешка ситуација и не може да си дозволи да плати за целата храна, а тие сакале децата да си дозволат Божиќна вечера.

Лима им напиша прекршочна казна, но тој не поднесе обвинение бидејќи сè беше неплатено било за храна, соопшти полицијата.

Потоа од своите пари им купил подарок картичка вредна 250 американски долари, за да можат жените и нивните две деца да купат храна за Божиќна вечера во друга продавница во истиот ланец.

“Две деца со жени ме потсетија на моите деца, па морав да им помогнам. Јас едноставно го направив она што мислев дека е правилно. Не станува збор за мене, само се обидов да се ставам во местото на тоа семејство и да покажам мала емпатија”. – рече офицерот Лима.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote