in

СмешноСмешно

ДАЛИ ВИЕ БИ СТЕ СЕ ОТКАЖАЛЕ? Пољак паднал на возачки испит 192 пати и не се предавал!

Еден Полјак (50) паднал на тестот од сообраќајните прописи во автошколата дури 192 пати за 17 години, што е рекорден број на обиди во неговата земја.

За да добијат возачка дозвола во Полска, кандидатите, исто како и во Македонија, мора да положат теоретски испит пред да им биде дозволено да седнат зад воланот и да започнат со практичниот дел.

Нема ограничување на бројот на обиди. Стапката на поминување е обично помеѓу 50 и 60 проценти за теоретскиот испит, додека за практичниот дел стапката на положба е под 40 проценти.

Човек од Пјотрково Трибуналски, чие име не е објавено, се запиша во автошкола пред скоро две децении. Според државната радио и телевизија ТВП, тој веќе потрошил 1.300 евра на следните испити. И покрај тоа, тој не се предавал.

Но сагата завршила среќно! Пољакот успешно го поминал испитот!

Полскиот возач не е единствениот кој паднал на испит толку многу пати. Во 2009 година, Јужнокореец го положи испитот од 950-тиот обид, додека неименуван човек од Велика Британија успеа да го положи теоретскиот дел од испитот по 157 пати на почетокот на оваа година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote