in

Боки 13 сака да влезе во политичките води! Премиерот Заев „жали што луѓето паѓаат на неговиот карактер!“

Учесник во реалити шоу и актер во корупциската афера „Рекет“ Бојан Јовановски, познат како Боки 13, планира кандидатура за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), чиј сегашен претседател е премиерот Зоран Заев, кој денес рече дека правилата се јасни и дека претседател може да биде само некој што е член на партијата веќе пет години.

Според медиумите, Заев денеска пред новинарите изјавил дека прво треба да се ревидира членството, а потоа е потребно член да биде претседател најмалку пет години како член на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и да биде во афирмирана позиција.

Тој додаде дека „Бојан Јовановски е како што знае цела држава и жали што луѓето паѓаат на неговиот карактер“.

Конгресот на партијата на СДСМ треба да се одржи на 21 март, а според медиумите, изборниот слоган на Јовановски за претседателските избори во СДСМ би бил „Декриминализација во СДСМ“.

Јовановски беше осуден на девет години затвор во случајот „Рекет“, но беше пуштен во домашен притвор поради здравствени проблеми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote