in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Пржена полнета пита! Појадок од соништата – фантастичен вкус / ВИДЕО /

Направете го овој фантастичен оброк – полнета пита за појадок или вечера

 

Потребно е:

 • 200 мл млеко
  1 јајце
  малку масло
  1 лажичка шеќер
  малку сол
  450-500 гр брашно
  15 гр квасец

Подготовка:

Скршете го квасецот во млеко, додадете шеќер, а кога ќе надојде, додадете јајце, масло, брашно и замесете помеко тесто.

Оставете да одмори 30 мин. потоа поделете го на 4 дела, измесете малку и покријте ги да се одморат. Секоја топка развијте ја во големина од 20 см.

Наполнете со сирење на кое сте додале 1 жолчка и малку магданос. Сукајте ја втората топка и ставете ја топката над првата и добро притиснете ги рабовите.

Оставете ги питите да одморат 15 мин. покриени и пржете ги во загреано масло.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote