in

Нови поплави во Белгија, улици и куќи под вода во два града!

Белгија повторно беше погодена од поплави, втор пат за нешто повеќе од една недела. Поради големото количество на врнежи во текот на денот, неколку улици во градот Намур беа поплавени во текот на ноќта, како и многу домови и подруми.

Видеа снимени од граѓани и објавени на социјалните мрежи покажуваат индивидуални возила во градот Динант кои ги носат поројните води.

Некои патишта во областа, наводно, биле затворени поради поплавување, а неколку домови биле евакуирани поради уривање на потпорниот wallид.

Сè уште е нејасно дали има жртви.

Метеоролозите предвидоа обилни врнежи од дожд во текот на денот.

Најмалку 37 лица загинаа минатата недела, а неколку куќи се урнаа поради поплавите во источна Белгија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote