in

Популарниот атлетичар почина во сообраќајна несреќа

Абдалелах Харун, атлетичарот кој се натпреваруваше на Светското првенство во 2017 година и упсеа да освои бронза на трката на 400 метри, почина во сообраќајна незгода.

Харун беше освојувач на голем број на признанија како и брозна и сребро на Светските првенства во атлетика. Тој стигна до две златни медали во Азиските игри.

Тој беше роден во африканската држава Судан и започна со својата професионална кариера на само 16 години. Тој во 2015 година го постави азискиот рекорд и истрча со време од 45.39 секунди на Игрите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote