in

Поранешната сопруга на Џеф Безос донира 2,7 милијарди долари!

Поранешната сопруга на основачот на Амазон и најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Скот изјави дека ќе донира 2,74 милијарди долари.

Парите ќе бидат донирани на уметнички групи и здруженија кои се борат против расната дискриминација. Според магазинот Форбс, милијардерот (51) поседува скоро 60 милијарди долари и се обврзал да донира половина од своето богатство во добротворни цели.

Мекензи Скот, која во меѓувреме се омажи за професорот Ден Џуит, рече дека таа и нејзиниот сопруг се „водени од верувањето дека ќе биде подобро ако непропорционалното богатство не е во рацете на неколку луѓе“.

Милијардерот претходно донираше околу шест милијарди долари за да им помогне на оние кои се економски најпогодени од епидемијата на коронавируси, а потоа рече дека сака да ја намали нееднаквата распределба на богатството

Парите што ќе ги донира сега ќе бидат дадени, меѓу другите, на Аполо театарот во Yorkујорк, Американскиот фонд за одбрана на децата, одделите на универзитетите во Калифорнија, Флорида, Тексас и Илиноис, како и на групите за социјална правда (Race Forward, Borealis Philanthropy).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote