in ,

СКАНДАЛ ВО ВАТИКАН: Поранешниот папа повторно ги испреплети прстите, му смета ПРАВОСЛАВНИОТ обичај!

Поранешниот папа Бенедикт се спротивставува на тоа дека оженетите мажи можат да бидат свештеници, како што е дозволено во православието.

Папата Бенедикт го запрепасти Ватикан создавајќи голема поделба меѓу верниците откако навидум го поткопа неговиот наследник папата Франциско по прашањето за целибат.

Предлозите за голем раздор меѓу десничарот Бенедикт и левичарот Франсис ја мачеа двојката откако тој го замени првиот на чело на Ватикан пред седум години. Критичарите тврдат дека присуството на Бенедикт во црквата продолжува да го попречува Франсис и неговиот стремеж да ја ослободи Католичката црква од навидум застарените традиции. Иако и двајцата дадоа јавни коментари за другиот, расправијата меѓу нив остави многу набудувачи во страв за судбината на црквата – особено ако Франсис не е во можност да го исполни својот мандат за влечење на католицизмот во 21 век.

Но, една одлука донесена од Бенедикт ги разбесни упатените и навивачите на Ватикан откако тој објави книга за целибат зад грбот на црквата, во клучниот момент кога Франсис реши да ги ублажи законите.

Во коавторство со кардиналот Роберт Сара во книгата „Од длабочините на нашите срца“, тој беше многу критички настроен кон какво било заминување од дозволување на оженети мажи да станат свештеници.

Поранешниот папа се меша во свештенството
Во текстот, Бенедикт рече: – Со оглед на тоа што брачната состојба ги погодува сите луѓе и дека службата на Господ бара целосно давање на човекот, не се чини можно да се реализираат и двата повика истовремено –

Поранешниот понтиф првично вети дека ќе му дозволи на наследникот сам да го креира црковниот проект, а каналот Јутјуб „Рим репортс“ тврди дека овој потег ги разочарал оние кои се блиски до Ватикан.

  • Некои се изненадени што Бенедикт објави книга за ова прашање. Според секретарот на Папата Емеритус, тој не е во можност да одржува говори на сложени теми, и покрај фактот дека е кохерентен – пренесува овој канал.

Каналот тврди дека Кантаalи, издавачот на книгата, рекол дека двајцата коавтори биле само „во потрага по вистината во loveубовта кон единството на црквата“ и дека тој на никаков начин не го критикувал папата Франциско.

Други критичари тврдат дека кардиналот Сара го злоупотребил името на Бенедикт, но престолнината од Гвинеја тврди во јануари: „Бенедикт Шеснаесетти лично ми потврди дека ја поздравува оваа книга и е среќен што е објавена“.

  • Затоа, целиот текст останува непроменет, освен воведот и заклучокот – како што објасни издавачот Кантаalи.

Сепак, по овој потег, личниот секретар на Бенедикт тврдеше дека сака неговото име да биде избришано од текстот, таквата осуда беше добиена по неговото објавување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote