in

Поранешниот косовски претседател Хашим Тачи ќе се појави на суд во понеделник!

ХАГ, Холандија – Хашим Тачи, кој поднесе оставка од функцијата претседател на Косово, за да се соочи со обвиненија, вклучувајќи убиство, тортура и прогонство, во понеделник ќе го има своето прво судење пред судија на специјалниот суд во Холандија, објави судот во петокот.

Тачи, 52 години, служеше како герилски водач за време на војната на Косово за независност од Србија кон крајот на 90-тите години, пред да се искачи на политичката слава по конфликтот во кој загинаа повеќе од 10.000 луѓе.

Меѓународен обвинител го обвини Тачи за 10 обвиненија за злосторства против човештвото и воени злосторства за негово раководство на борци со Ослободителната војска на Косово, кои се обвинети за незаконско затворање, злоупотреба и убиство на заробени противници и перципирани предавници за време на војната.

Тачи инсистира на тоа дека е невин.

На настапот пред судот во понеделникот, судијата на претходна постапка ќе се погрижи да се почитуваат правата на Тачи и дека тој ги разбира обвиненијата, се вели во соопштението на косовскиот специјалистички совет на комисијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote