in

ПОРАЗУВАЧКА БРОЈКА: Голем број на државјани на Македонија се иселиле во САД до 2018!

Американската истражувачка мрежа ПУИ објави податоци кои се поразувачки за Македонија. Имено агенцијата објави дека во 2018 година се регистрирани околу 25 илјади мигранти кој живеат во САД, а биле родени во Македонија.

Македонија се најде на шесто место во Европа по бројот на мигрантите во САД во однос со вкупната популација на државата. Но сепак не сме најлоши во регионот.

Најмногу ги има Баснците, кои се околу 107 илјади мигранти, додека Албанците се околу 91 илјади мигранти во САД. Овие податоци ја даваат сликата за колку наши државјани се селат од државата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote