in

СЕКОЈА ЧЕСТ! Порше спреми бонус од соништата за сите 36.000 работници!

Порше потврди дека ќе плати голем бонус на своите вработени и оваа година. И покрај кризата, па дури и фактот дека работниците беа дома со недели за време на заклучувањето и производството беше суспендирано, компанијата е задоволна од деловните резултати. И тие одлучија да го споделат тоа задоволство со сите работници, и тоа на многу опиплив начин.

Сега традиционално, Порше им исплаќа бонуси на своите вработени во април во износи за кои повеќето други работници можат само да сонуваат. Така, сите работници годинава ќе добијат бонус од 7.850 евра.

Иако е значително помалку од скоро десет илјади евра што ги добија минатата година, тешко дека некој од 36.000 работници ќе биде незадоволен. Порше досега ја помина пандемијата многу подобро од другите членови на групата VW. Приходите се рекордни, а бројот на продадени автомобили и профитот само се намалуваат, пред се благодарение на одличната продажба на кинескиот пазар.

Деловната 2020 година има рекорден промет – вредноста се зголеми на 28,7 милијарди евра и ја надмина вредноста од претходната година за повеќе од 100 милиони евра. Во светски рамки, Порше испорача 272.000 возила (-3%), додека вкупно 80.892 возила беа испорачани во Европа.

Оперативниот резултат е 4,2 милијарди евра. Во претходната година, таа изнесуваше 4,4, односно 3,9 милијарди евра, по специјални ставки. Оперативната маргина на профит во 2020 година беше 14,6%.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote