in

Посен намаз од бадеми и црн патлиџан

Намаз кој брзо се подготвува и има одличен вкус.

Потребни состојки:

  • 500 гр модар патлиџан
  • 2 чешниња лук
  • 5 лажици маслиново масло
  • 3 лажици сок од лимон
  • 2 лажици сецкани бадеми
  • сол, црн бибер
  • 1 лажица сецкан праз
  • 1 лажица сецкан магдонос

Начин на подготовка:

Исечете го модариот патлиџан на прстени, пржете во тава со малку масло и изладете го.

Изблендирајте, лук, праз, магданос, сол и бибер.

Лесно додајте го преостанатото маслиново масло и сокот од лимон за да добиете кремаста смеса.

На крај, промешајте ги сецканите бадеми.

Послужете го намазот со тост леб.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote