in

После 33 години, дронот ја откри мистеријата на озлогласениот 5-ти блок на нуклеарната централа во Чернобил! [ВИДЕО]

Благодарение на снимките направени од специјално конструиран дрон, ја дознавме вистината за нуклеарниот отпад во петтиот блок на нуклеарната централа во Чернобил, познат по катастрофалниот инцидент од 1986 година.

Дронот Elios 2 на Flyability имал задача да изврши преглед на една од најопасните и најнепристапни локации во светот.

Станува збор за нуклеарната централа во Чернобил, каде се случи познатата катастрофа во април 1986 година. Тоа беше можност за првпат да ѕирнеме во петтиот реактор на нуклеарната централа.

Во времето на експлозијата во Чернобил, петтиот блок беше во завршна фаза на изградба, но не беше познато дали во неговите базени има прачки со гориво со осиромашен ураниум.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote