in , ,

После Марадона, останавме без уште една голема фудбалска легенда

Светот остана без голема фудбалска легенда, почина Паоло Роси, најдобриот стрелец на СП 1982 година.

Славниот Паоло Роси почина на 64-годишна возраст како резултат на долго боледување, а навивачите најмногу ќе го паметат по СП 1982, каде беше најдобар стрелец.

Потоа постигна шест гола, ја предводеше Италија до светската титула, патем, сосема неочекувано ја „зеде“ Златната топка како најдобар играч .

Роси ја започна својата кариера во Јувентус, но наскоро се пресели во Виченца и Перуџа, благодарение на успесите на Светскиот куп се врати на врвот, играше за Јуве и Милан , а се збогуваше со фудбалот во Верона.

Поради скандал со обложувалници, на Роси му беше забрането да игра три години во 1980 година, но казната му беше намалена и играше на Светското првенство, кое го постигна со дури три гола за Бразил.

Веста за неговата смрт ја објави неговата сопруга Федерика Роси, а веста е особено тешка за сите бидејќи тој беше херој на многу генерации кои исто така го обожуваа Диего Марадона.

Роси беше еден од тројцата играчи кои ги освоија сите три награди на Светскиот куп – титулата, Златната топка и Златната копачка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote