in

Последици од прекумерно јадење на јаболка

Секој знае дека „едно јаболко на ден го тера докторот од дома“ и има добра причина за тоа – јаболката е полна со хранливи материи.

Нутриционистот Serena Pun објаснува дека ова вкусно овошје е одличен извор на диетални влакна кои го промовираат здравјето на нашите црева и дигестивниот систем.

Исто така, јаболката е полна со витамин Ц и калиум. Сите овие се одлични додатоци во нашата исхрана, но како и во многу други работи, ако консумирате премногу јаболка, тоа може да има негативно влијание врз нашето здравје.

Пан вели дека просечна личност треба да јаде една до две јаболка на ден. Ако јадете повеќе од тоа, би можеле да почувствувате непријатност.

Варење

На сите ни требаат влакна во исхраната, но кога конзумираме премногу од нив, Пан вели дека тоа може да доведе до проблеми со варењето на храната, вклучувајќи надуеност и запек. Објаснува дека на повеќето луѓе им требаат помеѓу 20 и 40 грама влакна на ден, во зависност од нивната возраст и пол. И, ако надминувате 70 грама, тоа честопати се смета за премногу.

Иако треба да јадете околу 15 јаболка за да добиете 70 грама влакна, важно е да се земат предвид и другите извори на влакна во исхраната, како што се гравот, интегралните житарки и другиот зеленчук.

Ако јадете здрава храна богата со растителни влакна и јадете три до четири јаболка на ден, може да го почувствувате овој несакан ефект.

Флуктуации на шеќер во крвта

Бидејќи јаболката содржи многу јаглехидрати, тие можат да обезбедат доза на енергија пред или после вежбање. Може да доживеете и подигнување на расположението затоа што тие ви помагаат да ослободите серотонин, според експертот за исхрана, д-р Џош Акс.

Сепак, тој вели дека ако јадете премногу јаболка, би можеле да забележите осцилации на шеќерот во крвта, што може да ве натера да посакате повеќе шеќер.

„За луѓето со слабо метаболичко здравје или дијабетес, премногу шеќер од овошје може да ја влоши чувствителноста на инсулин или да се меша со ефектите на лековите за дијабетес“, вели д-р Акс.

Пестициди

За жал, јаболката редовно се наоѓа на списокот на овошја кои најмногу се третираат со пестициди.

„Пестицидот дифениламин е хемиска супстанца која обично се наоѓа на јаболката, а е забранета од Европската унија, бидејќи е потенцијално канцерогена. „Ако јадете премногу јаболка што се третирале на тој начин, тоа може да значи и јадење премногу хемикалии.

Сепак, бројот на јаболка што треба да ги консумирате со цел овие хемикалии навистина да влијаат негативно на вашето тело би бил неверојатно голем број, пишува Eat This, Not That.

Според анализата на Alliance for Food and Farming (AFF), жените би можеле да јадат и до 850 јаболка пред овие пестициди да имаат штетни ефекти врз нивните тела. Сепак, секогаш е добро да знаете што има во она што го консумирате.

Дополнителен стрес за цревата

Пан вели дека јаболката е високо оценета и обично не се препорачува за луѓе кои често имаат проблеми со надуеност, гасови или варење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote