in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Посни бомбици со банана

Здрав и сиров десерт од банани без додаден шеќер

Потребни состојки:

  • 2 зрели банани
  • Сок од пола лимон (слободно може сок од портокал или мандарина, тоа шо имате дома)
  • 50 г. мелени лешници
  • 50 г. мелени бадеми
  • 1 лажичка рогач во прав
  • 1/4 лажичка цимет
  • 10 урми
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • 100 г. кокос (плус околу 50 г. за валкање)
  • Мелени овесни снегулки по потреба (да се добие смеса која нема многу да се лепи на рацете, за да може да се формираат топчиња)

Начин на подготовка:

Урмите ситно исечкајте ги или иситнете ги во блендер, а доколку користите свежи кои се многу меки, можете да ги испасирате со вилушка.

Лешниците и бадемите сомелете ги и со вилушка испасирајте ги бананите.
Измешајте ги прво сувите состојки , а потоа додајте банана и урми .

Сè измешајте додека не се направи смеса од која можете да правите топчиња.
Со раце формирајте топчиња и обложете ги со кокос или мелени бадеми/лешници. Оставете во фрижидер да се изладат и послужете на собна температура.

На здравје и добар апетит 🙂

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote