in

КОРИСНО ИЛИ НЕ?! Словенската пошта ќе почне да испорачува пратки со дронови!

Пошта на Словенија го изврши првиот пробен лет со беспилотни летала за испорака на пакети, во соработка со словенечката компанија ВанДрон.

Ова е првиот чекор кон обезбедување испорака на итно потребни пакети со беспилотни летала до области каде што конвенционалните возила не можат да ги испорачуваат брзо и ефикасно, објави СТА.

Како што објави националниот поштенски оператор Пошта Словенија, многу компании ширум светот веќе успешно користат беспилотни летала за испорака на разни пакувања. Според извршниот директор Томаж Кокот, компанијата сака активно да се вклучи во процесот на изготвување на регулативи со кои се регулира летањето и работењето на беспилотни летала во Словенија, со јасна цел да се најдат нови деловни можности.

Технологијата го правеше ова можно долго време, но прописите што го регулираат воздушниот простор се пречка. Во Европа во моментов има малку простор за маневар за да се овозможат вакви големи испораки.

„Потенцијалната употреба на беспилотни летала при испорака е голема: испорака на лабораториски примероци од и од оддалечените области, испорака на стоки од бродови до копното, дури и испорака на производи купени преку Интернет за крајни клиенти. Гледаме голем потенцијал тука во Пошта Словенија, исто така за сегментот за купување преку интернет.“ рече Кокот.

Главните предности на користењето беспилотни летала на Поштата на Словенија вклучуваат намалување на загадувањето, оптимизација на логистичките патишта и брза испорака на основните добра и материјали до тешко достапните и оддалечени области.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote